ELEFTERIJA - wolne forum Polaków na Cyprze

  • Nie jesteś zalogowany.
  • Polecamy: Moda

#1 2010-06-22 07:30:59

ultramaryna

Użytkownik

język polski

ostatnio miałam okazję zaobserwować polską rodzinę / mama i syn, dziecko około 10 lat/ jak rozmawiali ze sobą po grecku,
na moje pytanie dlaczego właśnie po grecku- w międzyczasie zdołałam ustalić,że ojciec chłopca jest Polakiem-
usłyszałam,że tak, bo tak jest im "łatwiej", bo mama na Cyprze jest już siedem lat...
hooo hooo...
szmat czasu,
skłaniający faktycznie do rozmów w rodzinie w innym języku niż ojczysty

w międzyczasie mama też w trakcie rozmowy ze mną wtrącała swoje typowo cypryjskie słówka..
po co?
skoro ja doskonale mówię po polsku...
a jestem tu trochę dłużej niż ta sympatyczna kobieta...

niestety znam ludzi, którzy po dwóch latach pobytu twierdzą,że ciężko jest im mówić w ich własnym języku
śmiać  mi się chce z tego...i z nich też...

Offline

 

#2 2010-06-22 08:49:21

trollinka

Użytkownik

Re: język polski

Mnie też rozkładają  takie rodzinki. Przecież dzieciak i tak nauczy się greckiego bo ma z tym językiem styczność, a dobrze jakby w ojczystym języku potrafił jednak wyrażać się składnie, czytać i pisać. Poza tym mówiąc w domu po polsku, a w szkole i na podwórku po grecku, dziecko staje się z automatu dwujęzyczne .
I jeszcze jedno : czasami trudno znaleźć w rodzimym języku słowa żeby opisać jakiś stan czy emocje, a co dopiero sformułować to w obcym języku.


Mąż działa mi bez przerwy
Raz na zmysły, raz na nerwy.

Offline

 

#3 2010-06-22 17:15:03

ultramaryna

Użytkownik

Re: język polski

najlepsi są jednak nasi mówiący:
esi, en esi, eni felo, eni ksero, nam bu ?
jak to słyszę robi mi się słabo, ale niestety jest to efekt uboczny przebywania w towarzystwie Cypryjczyków/ jak tu ich określić/ z najniższej półki? typowych wieśniaków??

Offline

 

#4 2010-06-22 21:36:23

jaca

Użytkownik

Re: język polski

siemka sztywniaki:))) mnie rozkłada co innego. pacanstwo rodaków... co myslicie o zachowaniu polaków za granicą???? latka temu widziałem na plaży jedną paniusie, teraz wiem ze to polka, gdyz jak jestem w xlorakas,  to widze jak  w papusie  zakupy robi.. ale do rzeczy, ta  paniusia szczala pod siebie na plazy, miala na siebie dluga kieckie i myslała, ze nikt nie zakuma,ze szcza pod siebie.... poszla dalej, a po niej mokra plamka na piasku została, chociaz cos tam prubowała nogami zamiatac, zeby sladu nie bylo... jakas starsza babka byla z nia, pewnie kumpela... smialy sie ... no w sumie to zabawne bylo, naszczac pod siebie. klasa i szyk, a jak zakupy robi to jak dama z wyzszych sfer... zwykła prostaczka . dawajcie swoje przyklady.) poodzroofka:)))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))

Offline

 

#5 2010-06-23 07:53:58

trollinka

Użytkownik

Re: język polski

A na której plaży? Bo ja też widziałam taką scenkę . )))


Mąż działa mi bez przerwy
Raz na zmysły, raz na nerwy.

Offline

 

#6 2010-06-23 08:57:43

ultramaryna

Użytkownik

Re: język polski

może to była kobieta kot, co sika do piasku???


teraz już nie o Polakach, ale o kierowcach
widziałam nie dalej jak wczoraj ładną dziewczynę, w cabrio, stała na światłach obok mnie
i dłubała paluchem w nosie , a potem to wytarła o kierownicę
ohyda!!!!!!

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
Chcesz wiedzieć więcej ? Sprawdź! Lubsko przegrywanie kaset vhs warszawa