ELEFTERIJA - wolne forum Polaków na Cyprze

  • Nie jesteś zalogowany.
  • Polecamy: Moda

#16 2011-06-04 00:31:46

kobra

Użytkownik

Re: zasiłek chorobowy

Jest!!!!! jest kasa na koncie .Ale wysypalo!  Za dwa miesiace chorobowego po wypadku w drodze do pracy ,przy zarobkach 850 euro na miesiac ,to tej kasy jest ........w przeliczeniu z funtow na euro.....505 euro,czyli 252 euro na miesiac.Ile to procent od zarobkow?Nawet nie chce mi sie liczyc.Jedno co mnie cieszy ,to to ze juz nie mieszkam w tej cudownej krainie jaka jest Cypr.


Teraz czas na kase za urlop ,za 2010 rok.

Tu w Angli ,co tydzien dostaje payslepa i kase na konto i na tym payslepie jest napisane ,ze mam np.1.38 dnia urlopu,a za tydzien to jest 1.98 ,a za tydzien nastepny to juz np.2.5 dnia urlopu.I jak chce ten urlop to ide do menegera,wypisuje aplikacje i w nasepnym tyg. mam kase na koncie za ten urlop.A na Cyprze? Gdzies te pieniadze sie zbieraja ,potem ,dopiero w czerwcu nastepnego roku jakies dokumenty wypelniac,potem(no teraz  na konto)czek do skrzynki pocztowej.I co z tego ze na ichnym payslepie mialem niby na holiday np.1350 euro ,jak na konto wplynelo 970 euro.Komu sie pozalic?Znam takich co sie pozalili pracodawcy i juz nie pracowali.Cudowny kraj -Cypr.

Offline

 

#17 2011-06-04 11:44:07

POLOK

Użytkownik

Re: zasiłek chorobowy

Gratuluje !  apropos jaki to kraj  , teraz wiesz dlaczego na cyprze tak dobrze zaklimatyzowali sie wszyscy rosyjsko jezyczni poniwaz klimaty prawozadnosci sa bardzo podobne do tego jaki panuje na terenach bywszej CCCP  i oni daja se w tym rade innej kultury postepowania nieznaja  i jest im na cyprze dobrze .

Offline

 

#18 2011-06-05 13:21:30

Bogna_z_Poronina

Użytkownik

Re: zasiłek chorobowy

Kobra jak wykazaleś tyle samozaparcia z pisaniem do nich o chorobowe to moze nie odpuszczaj tylko pisz dalej niech Ci wyjasnia skad sie ta kwota wziela . Tobie juz nic nie grozi a fajnie jakby ktos taki przebojowy powalczyl z tymi oszustami bo to jest po prostu niemozliwe zeby przepisy mieli za nic.
Ja tez caly czas mam zamiar zmienic ten kraj na Anglie ale narazie mam prace to mi trudno ja zostawic a jechac na niepewne.

Offline

 

#19 2011-06-12 16:06:43

gabrielek

Użytkownik

Re: zasiłek chorobowy

Rzeczywiście Kobra z tego co piszesz to Anglia jest cywilizacyjnie znacznie znacznie bardziej zaawansowana niż Cypr.
Oczywiście jeżeli przez kraj cywilizowany rozumiemy taki, który rżnie na maxa swoich obywateli tak żeby się z tego cieszyli i jeszcze innych przekonywali jak to im jest tu dobrze. Jeżeli się chwilkę zastanowisz to zauważysz, że zarabiając dla przykładu 17.000 euro rocznie:

-  w Anglii zapłacisz o 30% większą składkę na ubezpieczenie czyli o jakieś 850 euro

-  na Cyprze nie zapłacisz w ogóle podatku dochodowego, a w Anglii 10% od 10.000 euro (7000 euro wolne)
   czyli jakiś 1000 euro

- minimum roboczych dni urlopu w Anglii jest 16, a na Cyprze 20

- na Cyprze jest 16 dni świątecznych, płatnych, a w Anglii 8

Prawo do urlopu wypoczynkowego nabywa się zwykle po roku pracy, a holiday found ma zabezpieczyć to prawo do tegoż.
Jak wiesz na Cyprze prawie wszystkie firmy, urzędy itd urządzają sobie i pracownikom  urlop
w sierpniu (z wielu powodów między innymi klimatycznych) a pieniądze na ten cel są wypłacane pracownikom
miesiąc lub dwa wcześniej w tej chwili automatycznie bez żadnych kwitków i podań.

Przepraszam, ale ja wole mieć 2000 euro cash-u extra w kieszeni i prawie pół miesiąca wakacji
więcej na które dostaje kasę z miesięcznym wyprzedzeniem i że sobie pozwolę zacytować "nikt nie wmówi mi, że białe jest czarne itd"

Władze w Anglii szklą dupę mieszkańcowi payslip-ami z wyliczoną do jednej setnej ilością urlopu, a po cichutku rżną go na 2000 euro.
Dobra królowa raz na 20 lat ogłasza pare dni wolnego, a na głupim Cyprze każdy ma co roku dwa tygodnie więcej urlopu.

nie jest tak?

Offline

 

#20 2011-06-12 18:24:03

kobra

Użytkownik

Re: zasiłek chorobowy

No wiec podyskutujmy.

Na poczatek kilka sprostowań.W UK kwota wolna od podatku £7,475 na rok rozliczeniowy 2011/2012 a to w przeliczeniu na euro 8970 euro.

Minimalna stawka na godz jest 5.93f i jest to wpelni przestrzegane.Nie ma pracodawcy, ktory by nie zaplacil tej stawki za prace ,no chyba ze jest sie nielegalnym pracownikiem z krajow ,ktore nie moga bez zezwolenia pracowac w UK ,ale zapewniam ,ja sie z takimi nie spotkalem.Za duze ryzyko i za duze kary dla pracodawcow.Jest to stawka za godz.pracy w dzien powszedni od 6.00 do 22.00,bo za nocki,weekendy,overtime jest wiecej.Od pazdziernika 2011 bedzie wiecej.

Jak jest na Cyprze? No niby placa to 850 euro minimum na miesiac,ale...to powinno byc przy 38 godz pracy w tygodniu.Wiekszosc pracodawcow placi te ,albo nizsze pieniadze i wymaga pracy 40 do 60 godz na tydzien.Sa to przedewszystkim tawerny,restauracje,hotele,budowy.A kto z obcokrajowcow pracuje na posadzie panstwowej ,gdzie powyzsze prawo do mninimalnej placy jest przestrzegane?

Dalej,jezeli pracujesz w UK i zarabiasz taka minimalna stawke to masz prawo do Working Tax Credit (WTC) pod pewnymi warunkami ,ogolnie: jak zarabiasz jako osoba samotna ,masz powyzej 25 lat i pracujesz minimum 30 godz na tydz i zarabiasz do 11 450f na rok ,jak masz partnera to zarobki nie moga przekroczyc 15 900f na rok. Ludzie, ktorzy pobieraja WTC to dostaj na konto od 60 do 80 f tygodniowo.

Każdy rodzic/opiekun, który ma dziecko w wieku do lat 16, jest uprawniony do ubiegania sie o Child Benefit. Dodatkowo można ubiegać sie o Child Tax Credit pod warunkiem, że roczny przychód brutto jest mniejszy niż £50,000 tys
Jeżeli wychowujesz dziecko sam, przez co nie możesz pracować lub pracujesz mniej niż 16 godz. tygodniowo wtedy możesz być uprawniony do otrzymania Income Support.
Jeżeli opiekujesz się dzieckiem, które jest upośledzone fizycznie lub umysłowo i ma do 16 lat, wtedy możesz być uprawniony do otrzymania Disability Living Allowance.
Jeżeli opiekujesz się dzieckiem, ale nie jest ono Twoje, wtedy możesz być uprawniony do Guardians Allowance.
Jeżeli potrzebujesz pomocy w płaceniu za rzeczy dla dziecka do szkoły lub za jego dojazd do niej i do domu wtedy możesz ubiegać się o pomoc od lokalnych władz. - Money for School Clothing oraz Money for School Transport. Ja znam ludzi ktorzy na dwoje dzieci otrzymuja ponad 200f tyg.

Jeżeli mieszkasz w wynajmowanym mieszkaniu, możesz starać się o pomoc w płaceniu twojego czynszu ubiegając się o Housing Benefit.
Gdy potrzebujesz pomocy w spłacaniu kredytu hipotecznego, wtedy możesz dostać pomoc dzięki Income Support.

Możesz także starać się o ulgę na Council Tax ubiegając się o Council Tax Benefit.
Możesz być także uprawniony do dotacji lub pożyczki z Social Fund. Oferuje nisko procentowe kredyty dla osób, które mają niskie lub wcale nie mają dochodów i potrzebują pomocy w płaceniu za podstawowe rzeczy. To czy dostaniesz taka pomoc zależy od twojej osobistej sytuacji.

Jeżeli jesteś pracownikiem firmy lub organizacji i nie jesteś w stanie pracować z powodu choroby lub jakiegoś uszkodzenia ciała wtedy możesz starać sie o Statutory Sick Pay.
Jeżeli jesteś bezrobotnym lub pracujesz na swoje własne konto (self-employed), lub jesteś chory przez więcej niż 28 tygodni. Wtedy możesz starać sie o Incapacity Benefit.
Jeżeli z jakiegokolwiek powodu nie możesz starać sie o Statutory Sick Pay lub Incapacity Benefit, wtedy możesz ubiegać sie o Income support.
Jeżeli potrzebujesz pomocy do opieki nad tobą podczas choroby lub z powodu twojej niepełnosprawności, wtedy możesz ubiegać sie o Care Component, lub mobility component z zasilku Disability Living Allowance.
Możesz także starać się o ten zasiłek jeżeli opiekujesz się dzieckiem, które ma do 16 lat i które jest niepełnosprawne fizycznie lub umysłowo.
Jeżeli pracujesz więcej niż 16 godzin tygodniowo jesteś uprawniony do Working Tax Credit.
Powinieneś także złożyć wniosek o Housing Benefit jeżeli potrzebujesz pomocy w płaceniu czynszu. Gdy potrzebujesz pomocy przy spłacie kredytu hipotecznego wtedy powinieneś ubiegać się o Income Support lub Income-based Job Seekers Allowance.
Możesz starać się również o pomoc w płaceniu części lub nawet całości Council Taxu przez aplikowanie o Council Tax Benefit.
Oprócz powyższych może przysługiwać Tobie:

    darmowe leki
    darmowa opieka dentystyczna
    darmowe sprawdzanie wzroku
    bony na okulary lub szkła kontaktowe

Możesz być także uprawniony do zwrotu kosztów na dojazd z i do szpitala w trakcie leczenia Travel Cost.

Kto slyszal na Cyprze o jakies pomocy dla malo zarabiajacych,dodatkow do czynszu,ile wynosi zasilek dla dziecka,ile wynosi zasilek chorobowy i po jakim czasie jest wyplacany?????

Urlop w UK:W ciągu roku ma się prawo do 4.8 tygodni (24 dni) płatnego urlopu, jeśli pracuje się w pełnym wymiarze godzin i ma się podpisaną umowę na rok pracy (adekwatnie do tego, jeśli mamy podpisany kontrakt na 6 miesięcy i pracujemy 5 dni w tygodniu obowiązuje nas prawo do 12 dni płatnego urlopu).
W rzeczywistosci to jest 2 dni urlopu za miesiac pracy.A umowa,jest czy nie jest na pismie ,to wystarczy ,ze za pierwszy tydz.pracy dostajesz pay-slepa i to oznacza ze masz umowe o prace.Dotyczy to tez pracownikow agencyjnych,ktorzy bez podpisania umowy nie moga przystapic do pracy.

Bank Holidays in UK: fakt jest w 2011 8 dni ,oraz dotatkowo 29 kwietnia z okazji slubu pary ksiazecej.
Kto na Cyprze,pracujac w powyzej wymienionych biznesach ,jak tawerny,restauracje,hotele,budowy maja platne Bank Holidays?Ja mialem ,ale juz moje kolezanki i koledzy-nie.

A czy sposob placenia za urlop raz w roku ,jest naprawde taki dobry.A co jezeli bedziesz musial wziasc te 2 tyg urlopu wczesniej niz w sierpniu,ze wzgedu nawet na okolicznosci rodzinne,zdrowotne itp.Albo juz bedziesz na tym urlopie w sierpniu,chcac ,nie chcac ,a bedziesz zmuszony wziasc wolne pozniej.Owszem bedziesz na urlopie,ale pieniadze dostaniesz dopiero w drugiej polowie roku,albo bedzie to urlop bezplatny.A nie lepiej dysponowac swoim urlopem po swojemu,a nie maz pracuje na budowie i musi isc na urlop w sierpniu,a zona pracuje w hotelu i dostaje urlop w styczniu.A kiedy moga razem pojechac na wakacje, do Polski,spedzic razem urlop jak w kazdym cywilizowanym kraju.Narzucanie cos od gory,to jest dobre?

Sposob placenia za prace w UK:pays-lep poczta do domu,albo online na pocztę ,a kasa co tydzień na konto w banku.Na Cyprze ,za moich czasów,a było to pol roku temu ,czek co miesiac i to "bedzie w piatek np.9.czy dopiero we wtorek 13.A potem z tym czekiem do banku i ...wyplaca pieniadze ,czy nie bedzie pokrycia.Pracownicy firmy Alfa Panareti(zbankrutowanej) cos moga na ten temat powiedziec. A w UK pieniadze sa w kazdy piatek ,na koncie i mozesz je wybrac w kazdym bankomacie.Pamietam jak na Cyprze  czeki dostawalem w piatek okolo 14 ,a banki zamykali o 13.30.I w poniedzialek musialem sie" urywac" z pracy ,aby pedzic do banku po kase.A tam kolejka takich jak ja.

A teraz, jezeli na Cyprze jest jakis problem z pracodawca to gdzie sie biedny pracownik,nie gumbaros,udaje ze skarga?Do .....SEK,PO-to sa zwiazki zawodowe,ktore tez nie wszystko moga.

W UK pracownicy mogą zgłaszać nadużycia powyższych praw oraz zaczerpnąć porady dzwoniąc pod bezpłatną infolinie do spraw płac i praw pracowniczych (Pay and Work Rights helpline) pod nr. tel. 0800 917 2368.

W przypadku problemów z umową o pracę, pomocna może być infolinia Urzędu ds. Doradztwa, Mediacji i Arbitrażu (Advisory, Conciliation and Arbitration Service), oferująca bezpłatne i poufne porady na temat wszelkich zagadnień związanych z zatrudnieniem. Infolinia Acas może być również pomocna w przypadku problemów z wszelkimi objawami dyskryminacji (dyskryminacji płciowej, rasowej, mniejszości seksualnych, osób niepełnosprawnych). Linie Acas czynne są od 8.00 do 18.00 od poniedziałku do piątku pod numerem 08457 474 747.

W sytuacji, gdy pracodawca nie zapewnia pracownikom odpowiedniego standardu ochrony zdrowia i bezpieczeństwa w pracy, należy zgłosić sprawę do Urzędu ds. Zdrowia i Bezpieczeństwa Pracy (Health and Safety Executive’s) dzwoniąc pod numer Infolinii 0845 345 0055.

Zapewniam ,ze naprawde pracodawcy boja sie wszelkich skarg do w/w instytucji.Moi znajomi nie dostali zaplaty za np.1 dzien pracy przez agencje i wystarczylo sie upomniec ,nie mowiac jakie skutki miala skarga do w/w instytucji.Dobrze kolezanka nie doszla do domu,a pieniadze byly na koncie.
Moi koledzy na Cyprze ,czekali tygodniami na zrealizowanie czeku.

Kazdy kraj ma swoje wady i zalety- w UK nie ma cieplego morza,sa wyzsze czynsze wynajmu mieszkania,jest drozsze ubezpieczenie samochodu,pogoda-deszcz pada,wiatr wieje,ale sa i sloneczne dni,bezpieczenstwo-na pewno nie nalezy chodzic i to w nocy po pewnych dzielnicach w duzych miastach,mimo ze wszedzie sa kamery i policja.
Ale ,za to podstawowa sprawa to: jest łatwiej o prace ,o wiele łatwiej ,a zarabiajac minimalna samotna osoba jest sie w stanie utrzymac.Po pierwsze jest tansze jedzenie.Po przylocie tu bylismy zszokowani ,ze owoce ktore rosna na Cyprze np.winogrona w UK z Chile sa tansze.Jest tansze ubranie ,buty.

No i najwazniejsze: gdy pracujemy w UK od 10 lutego 2011 ,przez 5 dni w tygodniu ,okolo 40 godz,nie zalujemy na jedzenie,alkohol,wynajmujemy mieszkanie,utrzymujemy auto,ubieramy sie w miare porzadnych sklepach, to jeszcze potrafimy odlozyc kase na oprocentowanym koncie w banku i nigdy nie musielismy pozyczac pieniedzy na chleb.

Offline

 

#21 2011-06-12 18:51:16

trafkaj

Użytkownik

Re: zasiłek chorobowy

Jeszcze zapomniałeś,Kobra,o tańszym internecie w UK

Offline

 

#22 2011-06-12 18:57:45

kobra

Użytkownik

Re: zasiłek chorobowy

...o wlasnie,ale nie tylko internet( za 1Mb placilem na Cyprze 50 euro i jakies depozyty, a tu za 10Mb i telefon nielimitowane polaczenia wieczorem i weekendy  11 funciakow),bo kto to widzial,zeby na Cyprze kebab,czy tez gyros kosztowal 4 euro i wiecej ,a u mnie na Beestonie u bezowych przyjaciol taki sam w picie z warzywami,miesem jagniecym ,no albo z kurczaka,z sosem masala, 1.90 funciak ,a i jeszcze do tego puszka coca coli.

Offline

 

#23 2011-06-12 22:08:50

POLOK

Użytkownik

Re: zasiłek chorobowy

Brawo !!! Kobra tak trzymaj... potwierdzam to w całej rozciągłości. Dodam jeszcze ze w Szkocji obywatele tego kraju autonomicznego maja jeszcze większe profity podatkowe i niestety mamy dodatkowe 5 dni  wolnych płatnych z tytułu świąt szkockich. Cypr- mieszkałem tam  aż 1,5 roku, pracowałem aż 8 miesięcy, nie powiem  było  nieźle, ciekawie....  ale na Cypr trzeba przyjechać z pieniędzmi a one się nam skończyły i trzeba bylo wyjechac do Szkocji, aby znowu zarobić i pomieszkać gdzieś, ale już nie na CYPRZE. Cypr jest krajem, w którym  tylko niektóre grupy zawodowe funkcjonują w ograniczonych ilościach  i tylko Ci mogą powiedzieć, ze pracodawca   JAKOŚ  o nich dba, pozostali  - hotele, restauracje , tawerny , cafenijo , periptero to po prostu pożal się boże. Jak komuś pasuje być tak zwanym podgatunkiem  w oczach CYPRYJSKIEGO PRACODAWCY  to proszę bardzo niech pracuje na WYSPIE AFRODYTY- CYPR.

Offline

 

#24 2011-06-13 17:23:55

Andreas

Użytkownik

Re: zasiłek chorobowy

Pobyt i praca na Cyprze niekoniecznie oznaczają pracodawcę cypryjskiego. Ja sam pracuję w firmie  holenderskiej i wszystkie świadczenia mam płacone w terminie. Wyjeżdżając z Polski brałem różne państwa pod uwagę, ale UK zdecydowanie odrzuciłem, byłem wcześniej 3 m-ce w Londynie i nie przypadł mi ten kraj do gustu. Ciasnota , domek przy domku, zieleń i "przyroda" tylko w wyznaconych miejscach, parki zamykane na noc (!) mieszkania tej klasy, które użytkuję teraz poza moimi możliwościami finnsowymi , mimo że te możliwości mam całkiem spore. Do tego wyjście do pubu w weekend zawsze kończyło się koniecznością wzięcia taksówki bo powłóczyć się nocą po Londynie to można ale w grupie może minimum 10 osobowej w przeciwnm razie można się spodziewać w lajtowej wersji mordobicia.
I ta pogoda....brrrr
Leje, leje, pada, kropi, leje, o wyszło słońce , za to wieje lodowatym wiatrem w maju.
Zdecydowanie wolę klimat cypryjski i to, że minimum 7 miesięcy mogę pływać w morzu (nie w jakimś wspólnym basenie) .
Życie na Cyprze mimo oczywistych mankanetów , mimo konieczności wykonywania pracy zarobkowej i tak kojarzy mi się z nieustającymi wakacjami.

Offline

 

#25 2011-06-13 21:19:05

kobra

Użytkownik

Re: zasiłek chorobowy

Ja mieszkalem prawie 5 lat i Cypr tez kojarzy sie mi z nieustajacymi wakacjami-bo ja mialem dobra prace i niezle zarobki,bank holiday,wolne w Boze Narodzenie.wolne w Wielkanoc,2 tyg w sierpniu, i 38 godz pracy w tygodniu.I ja mialem pracodawce cypryjskiego-ale firme ,duza ,prezna.
Moja dziewczyna pracowala w roznych miejscach i czy to byl hotel ,szpital,reustauracja, coffe schop,sklep,tawerna ,zawsze ja kiwano na wyplacie,na czsie pracy,o bank Holiday mogla pomazyc(za wyjatkiem szpitala),a na koncu jeszcze wykiwalo ja panstwo Cypryjskie wyplacajac jej zasilek chorobowy za 2 miesiace po 255 euro za miesiac.Oczywiscie na zapytanie dlaczego taka kwota,na pisma i e-maile jest glebokie milczenie.

Andreas  potwierdzasz tylko prawde ,ze pracujac u Cyprusa,ale nie tylko,to mozna pomazyc o tych prawach co sie naleza pracownikowi.

Offline

 

#26 2011-06-13 21:19:51

POLOK

Użytkownik

Re: zasiłek chorobowy

Przejaskrawiasz Kolego !  Londyn jest tylko stolica UK zamieszkala  w &0% przez kolorowych jest brudny i niebezpieczny wszyscy emigranci mysla ze jak beda w Londynie  to juz wszystko , niestety wybrales najgorsze miasto z mozliwych do zamieszkania dla emigranta ekonomicznego w UK . Masz racje Paphos jest swietnym miasteczkiem  bez przemyslu  ale idealnie nadajacym sie na wypoczynek  i dla naszych rodakow idealne z uwagi na swa wielkosc  aby skrzyknac sie na impreze na plazy  to prawda . Kazdy wybiera to co lubi i tam gdzie mu jest lepiej i zostanmy przy tym .

Offline

 

#27 2011-06-14 07:27:11

Andreas

Użytkownik

Re: zasiłek chorobowy

POLOK napisał:

Przejaskrawiasz Kolego !  Londyn jest tylko stolica UK zamieszkala  w &0% przez kolorowych jest brudny i niebezpieczny wszyscy emigranci mysla ze jak beda w Londynie  to juz wszystko , niestety wybrales najgorsze miasto z mozliwych do zamieszkania dla emigranta ekonomicznego w UK . Masz racje Paphos jest swietnym miasteczkiem  bez przemyslu  ale idealnie nadajacym sie na wypoczynek  i dla naszych rodakow idealne z uwagi na swa wielkosc  aby skrzyknac sie na impreze na plazy  to prawda . Kazdy wybiera to co lubi i tam gdzie mu jest lepiej i zostanmy przy tym .

Londyn wybrał mnie , tam dostałem propozycję pracy. Samo miasto podoba mi się , ale już np.mieszkania w ogóle , jak tramwaje i takie ponure jak ich pogoda.

Tu mieszkam w Limassol więc żadna to  metropolia, wynajmuję dom z basenem, ogródkiem i widokiem na morze, sąsiedzi to sami Anglicy , którzy pouciekali ze swojej ojczyzny i z jakiś tam względów wolą mieszkać tutaj niż tam. Dzieci powysyłali do zwykłych , cypryjskich szkół i mówią, że się o nie nie muszą martwić, że je coś złego spotka w drodze ze szkoły.
Te wszystkie argumenty, które Kobra podaje są bardzo istotne bo inaczej patrzy się na kraj , który daje ci dobrze zarobić , ma opiekę socjalną na przyzwoitym poziomie , inaczej jak musisz żebrać o swoje.

Ja pracując w firmie nie-cypryjskiej , mając godziwy zarobek, świetne warunki bytowe I DODATKOWY bonus w postaci plaży, ciepłego morza , możliwość śmigania na motocyklu okrągły rok, a nie parę miesięcy nie mam na co narzekać.

Offline

 

#28 2011-06-14 17:08:29

gabrielek

Użytkownik

Re: zasiłek chorobowy

Trochę się rozpisałeś, potrzebowałem trzy dni żeby przeczytać (doszukiwałem się treści
ale bardzo chcę zrozumieć jak to jest, że ludzie są kiwani w białych rękawiczkach przez władze
i jeszcze się z tego cieszą. Te darmowe soczewki kontaktowe, to bardzo kuszące, podoba mi sie,
ale się nie przeprowadzę.

Dalej mi wychodzi, że przy średnim zarobku 20.000 euro w UK na start na sam dochodowy i socjal
zabiorą i moich pieniędzy ponad 2000 euro więcej niż w CY plus za sam czynsz zapłace
ze 3000 euro więcej i dostanę za to darmowe soczewki kontaktowe. Nie opłaca się.
Przecież z tej  pensji w UK klient bedzie miał o 5000 mniej niż w CY.

Przykro mi że musiałeś pożyczać na chleb myśle, że to nieprawda, i wybierać pieniądze
w poniedziałek, a nie w piątek, ale Cieszę sie że się Ci dobrze wiedzie teraz
tylko nie bardzo pojmuję ten cud ekonomiczny. Jak mi może żyć sie dostatniej
jak będę miał co najmniej 5000 euro rocznie mniej. Chyba że wszystko zmienia jeżeli
pieniądze wybiera się z banku w piatek, a nie w poniedziałek. Tak? To o to chodzi?

Aha! teraz załapałem. Chodzi o to, że co prawda roczny dochód będzie mniejszy
o 5000 euro, ale zostanie to wynagrodzone przez szeroki pakiet socjalny w dwójnasób?

Niestety też nie. Przeliczyłem i mi wyszło, że zwróci mi się chociaż część z moich 5000 euro
tylko jak będę słabo opłacanym niewykwalifikowanym,mężem alkoholiczki,bez jednej nogi
straconej na wojnie, z piątką dzieci w tym dwoje z zespołem dałna,
mieszkającym w zawilgoconej suterynie (15 mkw) z jednym oknem na śmietnik i dwie kamery
monitoringu miejskiego skierowne na mnie 24 god/dobę to wtedy dostanę pare groszy
w gotówce, miske ryżu na święta oraz refundację 25% kosztów orkiestry na pogrzebie
jak już zakończę żywot spędzony w korkach i w metrze, pracując jak automat do sklejania
opakowań kondonów w fabryce gumy. I to mam szanse na tą jałmużne tylko jeżeli na
przykład nie pierdnę za głośno w nocy bo wtedy sąsiad zadzwoni po policję i za karę
zostane skierowany na przymusowy, pięcioletni kurs cichego pierdzenia, no i stracę prawo
do darmowych soczewek kontaktowych jako aspołecznik.

Cobra, może jestem nie precyzyjny, ale jesteś (widząc posty) bystry i kumasz o co mi chodzi.
Więc mnie nie poprawiaj w cyfrach i procentach. Po prostu taka jest prawda może ja tylko
nieco poetycko ją przedstawiłem. Zmykaj z tamtąd póki Cię jeszcze nie zindoktrynowali,
bajerując darmowymi soczewkami kontaktowymi. Wracaj na Cypr tu jeszcze można
poczuć resztki wolności. Znajomy z Limasol (polak mechanik samochodowy) kupił
motorówke to popływamy, a wieczorem siądziemy w ogrodzie pod palmami, przy butelce
sziwasa dwa razy tańszej niż w UK i będziemy narzekać, że już 14 czerwca, a jeszcze
niema na koncie pieniędzy za urlop. O już po 18-tej skończyłem prace. Będę sobie musiał
dopisać nadgodziny i znowu się o nie prosić.............

pozdrawiam
i liczę, że niczym nikogo nie uraziłem

Offline

 

#29 2011-06-14 22:46:30

kobra

Użytkownik

Re: zasiłek chorobowy

Dear Mr.Gabryjelek

Boze uchowaj ,zeby ja Ciebie namawial do przeprowadzki do UK ,lub innego kraju w UE.Mieszkasz na Cyprze ,jestes tam szczesliwy to mieszkaj i tak trzymaj.Jezeli masz prace to juz jest powod ,zeby byc zadowolony.A jezeli masz jakies zabezpieczenie(inna prace,duzo pieniedzy na koncie), na wypadek ,gdybys ta prace stracil-to juz jest pelnia szczescia.
Tylko dlaczego upierasz sie przy jakis 20 000 euro sredniej na miesiac i wyliczasz mi podatek 5000,3000 i darmowe soczewki
.Ja bazowalem w moich wyliczeniach i obserwacjach ,zycia na Cyprze i w UK biorac pod uwage tylko i tylko minimalne wynagrodzenie,czyli 5.93 funta /godz ktore to  UK ,kazdemu sie nalezy jak chlopu ziemia, oraz 850 euro na Cyprze ,ktore jest tylko zapisane w jakims rozporzadzeniu,a i tak nikt tego nie przeztrzega ,bo istnieja umowy branzowe np.w hotelarstwie,turystyce i tam obnizaja zarobki ,bo np daja obiad-lunch.O tym ile godzin musza pracownicy pracowac na te 850 euro ,juz pisalem.
Porownywalem koszty utrzymania na Cyprze i UK ,czyli podstawowe jak zywnosc,ubranie,buty,kosmetyki, chemia do domu,a nie wsponmialem o AGD,Tv,komputerach-moze krocej -calej elektronice.
Nie wnikam w szczegoly w ceny ,ale najbardziej co mnie uderzylo to ceny owocow ,warzyw ,mleka ,sera,oliwek ktore sa produkowane na Cyprze ,ktore wrecz rosna na tej pieknej ziemi.Wezmy np .winogrona-przeciez w 2010 w Cyprus Mail czytalem, ze wokolicach Pafos bylo za duzo 5 milionow kilogramow winogron,a po ile one byly w Frutaryi? Tu na Leeds Market winogrona z Chile kupowalem w lutym za 0.60 f za kilogra,ale w Morisonie te same byly po 2 funtyIle kosztowaly winogrona .A wiesz ,ze tu oliwki sa tansze ,a najlepsze ,ze orginalny z Cypru ser halumi jest tanszy w Morisonie, niz na Cyprze.Tu masz wybor,bo sa tansze sklepy i drozsze ,tak samo z zywnoscia ,jak i z ubraniami.Alkohol jest drozszy,ale ten mocny ,bo piwo juz nie a i dobre wino mozna kupic za 4-5 f.

Lubimy polskie jedzenie.Pamietasz ile kosztowalo u Anki i Marka" Ptasie Mleczko"-8.70 euro ,a tu 2.90 f,polska czekolada kosztuje 0.90 f ,a polski chleb ,z polskiej piekarni w Manchesterze od 1 f -0.70 f ,2 litry mleka kupisz za 1 f,a jak jest po 18.00 to taniej.Pamietam ceny ogorkow ,kapusty kiszonej,a "Kubus"sok ,ktorym na pewno by sie cieszyl Twoj syn-tu kosztuje 0.79 f .A mnie bylo szkoda dac powyzej 2 euro w w/w sklepie na Chlorace
.Gdzie ,na Cyprze mogli sie zaopatrywac taniej biedniejsi emigranci.Bo tu sa tanie sklepy i np ludzie ida o 19.00 i kupuja cieply chleb za 0.35 f.Na Cyprze kosztowal 1.80 euro.Albo w sobote na Leeds Market i kupuja o 50-70% taniej owoce ,warzywa ,mieso.
Jak moze kosztowac na Cyprze zel pod prysznic FA prawie 5 euro ,a w UK 2 funty.
A co najwazniejsze ,to wszyscy,ale to wszyscy narzekaja ,ze sa okropne ceny,bo kryzys ...itd,bo niedawno wszystko bylo o polowe tansze.
Wszedzie ,zeby przezyc najwazniejsza jest praca ,mozliwosc jej zmiany,w razie potrzeby.
Jaka pomoc jest dla bezrobotnych na Cyprze.Tam tylko odfajkowuje sie przybycie,i niby gotowosc do podjecia pracy.W UK dla chcacych pracowac praca jest.Nawet jak nie potrafisz sam sobie jej znalesc ,wystarczy sie zarejstrowac w agencji pracy,a najlepej w kilku i zapewniam Cie ,ze nawet gdy znajda dla Ciebie prace w fabryce gdzie" pracując jak automat do sklejania opakowań kondonów w fabryce gumy",jestes w stanie sie tu utrzymac.

Polacy ,ktorzy przyjechali do Angli w 5 lat temu ,kiedy ja przylecialem na Cypr ,to splacaja juz w bankach wlasne mieszkanie,domy. Biedniejsi ,ktorzy sie starali, dostali cuncilowskie mieszkania.W szkocji sa spoldzielnie mieszkaniowe przez ktore, mozna stac sie wlascicielem ladnego domku.
Jakimi samochodami jezdza?Nie jest szczytem marzen 10 -letnie auto ,jak bylo na Cyprze.Tu takie samochody sa w cenie 2 tygodniowych poborow za minimalna 5.93f.

Sumujac,powiedzial mi pewien anglik w grudniu 2010 jak mu powiedzialem ,ze opuszczam Cypr po 5 latach"szkoda ,bo tu cieplo,pogoda ,plaza, palmy,morze ,ale to wszystko rachunkow Ci nie zaplaci"
Na ta wyspe ,jaka jest Cypr moge przyleciec na wakcje ,na 2-3 tyg ,do hotelu **** ,bo mnie bedzie stac.A jeszcze bardziej w inne miejsce ,bo jest Hiszpania,Wlochy ,Francja,a nawet Peru.
Dla emigranta na Cyprze szczytem mozliwosci finansowej, jest odwiedzenie raz na 2 lata rodzinnego kraju,po zakupie  biletu u p.A za 400 euro.
Z UK mozna odwiedzic rodzine w Polsce ,kupujac bilet za jedzen dzien pracy za minimalna 5.93.

Mam tez nadzieje ,ze nikogo nie urazilem.Wybaczam sobie bledy ,bo bez korekty potwierdzilem moj wywod,a w naszej dyskusji chyba nie chodzi o ortografie i interpunkcje.

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
przegrywanie kaset vhs,hi8,minidv,betacam,magnetof