ELEFTERIJA - wolne forum Polaków na Cyprze


#1 2011-03-03 16:18:31

papryka

Użytkownik

ślub na Cyprze - formalności

Chcemy się pobrać z moim narzeczonym. Ostatnio padł pomysł żeby może tutaj wziąć ślub i zrobić przyjęcie weselne. Mam pytanie czy ktoś się orientuje jakie są koszty i jakie papiery potrzebujemy . I może polecicie jakieś salki na przyjęcia.
Tylko błagam bez odsyłania mnie do agentów weselnych i innych osób które się tym zawodowo zajmują.
Ceny jakie sobie wołają są astronomiczne.

Offline

 

#2 2011-03-04 07:53:12

mgła_poranna

Użytkownik

Re: ślub na Cyprze - formalności

A nie wolisz mieć ślub w Polsce? Rodzina, znajomi i pewnie taniej jednak.

Offline

 

#3 2011-03-04 19:29:18

papryka

Użytkownik

Re: ślub na Cyprze - formalności

Rodzinkę mam na Cyprze i w Irlandii to stamtąd przylecą bez problemu , a znajomych też chyba mam więcej tutaj niż w Polsce. A co do ceny to właśnie chcę się zorientować.

Offline

 

#4 2011-03-06 13:46:18

trollinka

Użytkownik

Re: ślub na Cyprze - formalności

Udaj sie do Town Hall , pani udzieli Ci informacji ile kosztuje slub, jakie dokumenty sa potrzebne , a troche tego jest. Ciezko wyrobic sie z terminem bo dokumenty z Polski sa wazne jedynie trzy miesiace wiec trzeba sie sprezac zeby pozalatwiac wszelkie formalnosci w tutejszych urzedach.


Mąż działa mi bez przerwy
Raz na zmysły, raz na nerwy.

Offline

 

#5 2011-03-07 15:16:04

papryka

Użytkownik

Re: ślub na Cyprze - formalności

Możesz napisać coś więcej o tych terminach. Jasne, że się wybiorę do Town Hall , nie mam zbytniego zaufania  do tego co mi mówią w urzędach to chciałam zasięgnąć 'języka' u swoich

Offline

 

#6 2011-03-08 14:01:42

maverick

Użytkownik

Re: ślub na Cyprze - formalności

Za świadka musisz mieć cypryjczyka i mu płacisz 250 euro. A ślub kosztuje około 800 euro wiem to od jednego cyprola od siebie z pracy.

Offline

 

#7 2011-03-08 16:09:11

trollinka

Użytkownik

Re: ślub na Cyprze - formalności

Słuchaj Ciebie interesuje ślub w ambasadzie polskiej czy w Town Hall?


Mąż działa mi bez przerwy
Raz na zmysły, raz na nerwy.

Offline

 

#8 2011-03-08 16:50:48

papryka

Użytkownik

Re: ślub na Cyprze - formalności

Nie chcę ślubu w ambasadzie, ponieważ oni nie mają do tego celu  specjalnej sali jak w naszych Pałąaach Ślubów ponoć jest bardzo 'biurowo'. Wolę taki ślub jak tu Anglicy biorą w normalnych urzędzie i może kościele. Zależy mi też na przyjęciu weselnym na jakieś 30 osób, więc nie będzie to typowe weselicho polskie, ale jednak poczęstunek podamy i fajnie jakby były tańce.

Offline

 

#9 2011-03-08 21:21:49

sabina24

Użytkownik

Re: ślub na Cyprze - formalności

maverick napisał:

Za świadka musisz mieć cypryjczyka i mu płacisz 250 euro. A ślub kosztuje około 800 euro wiem to od jednego cyprola od siebie z pracy.

Buhahahaha.To niezły interes kręci ten twój znajomy cypryjczyk. Wcale nie trzeba świadka cypryjczyka. Świadek nie musi nawet mieszkać na Cyprze. A ślub, mogę się mylić, 200 - 300 euro.

Offline

 

#10 2011-03-09 07:20:06

mgła_poranna

Użytkownik

Re: ślub na Cyprze - formalności

Ale ja też słyszałam, że przynajmniej jednym świadkiem musi być Cypryjczyk.
Najlepiej spytać się kogoś kto tu brał ślub bo może specjalnie tak nam gadają.

Offline

 

#11 2011-03-09 08:32:55

sabina24

Użytkownik

Re: ślub na Cyprze - formalności

Ja i moj maz od urodzenia Polacy, wylacznie z polskim paszportem, nie raz bylismy swiadkami na slubie (w Agia Napie, Limassol i Pafos) Potrzebny tylko paszport i podpis.

Offline

 

#12 2011-03-10 07:35:46

trollinka

Użytkownik

Re: ślub na Cyprze - formalności

Oczywiście, że świadkami mogą być Polacy czy kogo tak chcesz.
Moja koleżanka brała tutaj ślub , ona Polka, on Polak i świadkowie też Polacy.
Załatwianie zaczynasz od USC w swoim mieście/gminie, potrzebujesz odpis aktu urodzenia (60zł sztuka) , Twój chłopak też (60zł) oraz zaświadczenie, że jesteś stanu wolnego i nie ma przeciwskazań do zawarcia związku małżeńskiego (50zł) , Twój chłopak też to musi załatwić w swoim mieście (50zł). Ten dokument jest ważny jedynie 3 miesiące - stąd moja wcześniejsza uwaga o pilnowaniu terminów.
Te dokumenty należy przetłumaczyć na język angielski bądź grecki już tutaj na Cyprze (23 euro za stronę).
Jeżeli któreś z Was było wcześniej żonate/zamężne to potrzebny jest wyrok rozwodowy i oczywiście też należy to przetłumaczyć.
Następnie idziecie  do Town Hall, pani daje Wam 'skierowanie' do lokalnego sądu gdzie składacie przysięgę, że jesteście stanu wolnego (7 euro od pary) , dostajecie dokument z Waszym oświadczeniem i z tym dokumentem udajecie się do Nikozji do Ministerstwa Spraw Zagranicznych gdzie następna urzędniczka sprawdza czy czasami tutaj na Cyprze nie wzieliście ślubu - to kosztuje 38 euro od każdego czyli 76 euro w sumie. Na ten dokument się czeka dwa, trzy tygodnie. Jedzie się po niego albo wysyła kuriera .
I dopiero z tymi papierami możesz zaklepać termin w tutejszym USC i opłacić należność 128 euro jeżeli posiadać yellow slip , a jak nie posiadasz to chyba dwa razy drożej.
Zlicz sobie ile to wyjdzie w Waszym przypadku. 
Te 3 miesiące to naprawdę niewiele na pozałatwianie formalności, szczególnie, że nie muszę Ci mówić , że panie urzędniczki są baaardzo opieszałe.


Mąż działa mi bez przerwy
Raz na zmysły, raz na nerwy.

Offline

 

#13 2011-03-11 07:29:30

papryka

Użytkownik

Re: ślub na Cyprze - formalności

To nie jest tak drogo, spodziewałam się , że to będzie inny rząd wielkości, 1000 euro w górę.
A o co chodzi z tymi przysięgami, że się jest stanu wolnego, przecież dajemy papier z naszego USC to powinni to honorować w końcu to UE.
Dzięki Trollinka za posta
A ktoś wie gdzie ewentualnie jakieś przyjęcie zrobić, możecie polecić jakąś salkę?

Offline

 

#14 2011-03-15 14:29:13

trollinka

Użytkownik

Re: ślub na Cyprze - formalności

papryka napisał:

A o co chodzi z tymi przysięgami, że się jest stanu wolnego, przecież dajemy papier z naszego USC to powinni to honorować w końcu to UE.

Ano powinni honorować. Ale oprócz tego sprawdzają czy przypadkiem nie wzięło się ślubu , z którymś z tutejszych ósmych cudów świata


Mąż działa mi bez przerwy
Raz na zmysły, raz na nerwy.

Offline

 

#15 2011-03-16 08:05:26

papryka

Użytkownik

Re: ślub na Cyprze - formalności

Mój ósmy cud świata jest Polakiem

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
https://x47.pl/ mapa fotowoltaiki