ELEFTERIJA - wolne forum Polaków na Cyprze


#1 2011-02-12 15:30:33

darjush

Użytkownik

dokumenty przy wyjezdzie

Jestem nowy i to moj pierwszy post taki akurat na koniec mojego pobytu na cyprze, konczy mi sie kontrakt w czerwcu, powoli przygotowuje sie do wyjazdu mentalnie ale i fizycznie . czyli wiadomo trzeba troche klamotow posprzedawac , niby sie nic nie kupowalo ale jednak nazbieralo sie rzeczy ktore nie wywioze. ale do rzeczy interesuje mnie strona urzedowa wyjazdu z cypru, jakie papierki pozalatwiac, ja pracowalem 4 lata legalnie z calym ubezpieczeniem i trzynastka , firma sie rozwiazuje i dostane od lipca zasilek dla bezrobotnych. chce ten zasilek przenies do polski zeby pup mi wyplacal z mojej miejscowosci. ktos wie jakie formalnosci trzeba tu zaltwiac i czy to jest w ogole mozliwe.
dzieki za wszelkie informacje i wzkazowki.

Offline

 

#2 2011-02-13 07:46:32

mgła_poranna

Użytkownik

Re: dokumenty przy wyjezdzie

Musisz iść do tutejszej biura pracy i dam Ci wszystko powiedzą.

Offline

 

#3 2011-02-13 10:56:55

Bogna_z_Poronina

Użytkownik

Re: dokumenty przy wyjezdzie

Nie chcę być pesymistką bo zawsze trzeba myśleć pozytywnie ale ciemno widzę to pobieranie cypryjskiego zasiłku w Polsce, teraz jest naprawdę problem z tym żeby tu wypłacali regularnie i na czas, zgłaszasz się co dwa tygodnie a i tak sie trzeba prosić dopominać - o swoje pieniądze. Nie wydaje mi się żeby to było do załatwienia.
Ja bym pytała w asfalii nie tylko w biurze pracy.

Offline

 

#4 2011-02-14 08:24:00

grzeczny

Użytkownik

Re: dokumenty przy wyjezdzie

kolega pracowal na budowie i tak potlukl sobie rece , przy pracy, byl na zwolnieniu 2 miechy, o wyplate chorobowego prosi sie do dzis a wypadek mial w pazdzierniku. dokumenty wypelnil jak nalezy wszystkie, wydzwanial do nikozji i slyszy tylko daksi, daksi i na tym sie konczy. ja nie slyszalem zeby komus wyplacali zasilek jak wyjechal z cypru i to zeby im sie chcialo bawic w jakies przelewy do polski. moze jak bedziesz na zasilku to sobie tu posiedz poprostu podziwiajac blekit nieba

Offline

 

#5 2011-02-14 10:13:58

darjush

Użytkownik

Re: dokumenty przy wyjezdzie

Byłem w insurance i labour , uzyskuję jakieś mętne informacje, powiedzieli mi że jak będę wiedział jakie dokumenty mam złożyć to mi druk dadzą ale oni nie praktykują tego żeby wysyłać kasę za granicę. Ale słyszałem od kolegi rok temu że załatwiał coś takiego, tylko nie wziąłem od niego polskiego numeru telefonu i kontakt się urwał.
Chodzi mi o jakieś konkrety, albo telefon do kogoś kto tak robił, bede wdzieczny .

Offline

 

#6 2011-02-14 11:16:25

elefterija

Administrator

Re: dokumenty przy wyjezdzie

Po zakończeniu kontraktu , zgłaszasz się do Labour Office , a następnie do Social Insurance, rejestrujesz się jao bezrobotny. Informujesz panie z tych urzędów, że zamierzasz wrócić do Polski i chcesz mieć transferowany zasiłek do swojego kraju. Otrzymujesz kopię formularza U2, który w ciągu 7 dni musisz przedstawić w PUP właściwym dla Twojego miejsca zameldowania w Polsce, czyli ten dokument powinieneś załatwiać bezpośrednio przed wylotem. Z insurance powinieneś zabrać specjalny formularz dla polskiego banku , jeżeli koniecznie chcesz, aby pieniądze były transferowanw do Polski. Natomiast prościej jest pozostawić aktywne konto w banku na Cyprze - Laiki, Bank of Cyprus czy Hellenic Bank z usługą netbanking wtedy w urzędzie deklarujesz, że konto jest aktywne i chcesz żeby zasiłek był wpłacany  właśnie na nie.
W Polsce będziesz potrzebował wspomnianą kopię formularza U2, zaświadczenie o składkach socjalnych, świadectwo pracy od pracodawcy z czytelnymi datami okresu zatrudnienia i kontrakt.

Offline

 

#7 2011-02-14 22:38:57

kobra

Użytkownik

Re: dokumenty przy wyjezdzie

..jak sie zarejstrujesz w Laboury Office,a nastepnie w Insurance ,to zeby otrzymac forme U2 ,czyli stare E303 na transfer zasilku do Polski ,musisz byc bezrobotny z prawem do zasilku na Cyprze przez minumum 4 tygodnie.Po tym okresie dostajesz specjalny druk w Insurance ,umawiasz sie na spotkanie ,dajesz do wgladu ,do skopiowania bilet na samolot do Polski,jezeli chcesz aby kasa wplywala do banku cypryjskiego-zaswiadczenie posiadanie konta np.Laiki Bank z pelnym numerem konta ,adresem oddzialu i post boxem.
Jezeli chcesz aby kasa wplywala do polskiego banku,zaswiadczenie o takowym z IBAN i  calym numerem,adresem oddzialu i post boxem
.Najlepiej ,zeby bylo online.A wlasciwie to konieczne.
A jeszcze musisz podac adres gdzie sie udajesz ,gdzie Cypr posle orginalne U2 .Ty dzien przed wyjazdem dostaniesz U2 ,ale to bedzie fax.W Pafos tylko jedna urzedniczka w Insurance wie jak to zalatwiac -jest prawie blondynka i siedzi po lewej stronie okienek.Jeszcz musisz napisac list,prosbe o przesylanie kasy na konto.
Jak juz otrzymasz wszystkie dokumenty i bedziesz w Polsce to do 7 dni po przylocie musisz sie zarejstrowac w swoim PUP.
Zasilek wyplacany (teoretycznei)przez 3 miesiace.

Jezeli nie pobierasz przez 4 tyg . zasilku na Cyprze ,to bierzesz E301,czyli U1 i rejstrujesz sie w Polsce.
I oczywiscie zaswiadczenie o okresach skladkowych na Cyprze.

Offline

 

#8 2011-02-15 07:49:34

darjush

Użytkownik

Re: dokumenty przy wyjezdzie

Dzięki za wyczerpujące informacje. Ja myślałem, że to jest prostsze i w jeden dzień pozałatwiam wszystkie formalności, ale nie rozumiem jednego dlaczego ten zasiłek jest trzy miesiące tylko wypłacany skoro przysługuje przez 6 miesięcy, i mam takie jeszcze pytanie czy znacie to wszystko z teorii czy też z praktyki, pobieraliście zasiłek w polsce który był przesłany z cypru bo chcialbym miec pewnosc ze jak juz pozalatwiam wszystko to ten zasiłek jednak dostanę a nie wystawią mnie.

Offline

 

#9 2011-02-15 11:29:10

elefterija

Administrator

Re: dokumenty przy wyjezdzie

Moi znajomi zakończyli pracę w czerwcu ubiegłego roku, zarejestrowali się, przyznano im prawo do zasiłku, pobierali go 3 miesiące na Cyprze, a końcem września wyjechali do Polski i pobierali go następne 3 miesiące będąc już w kraju . Ale tak jak pisze kobra , udali się do Insurance ice z biletami lotniczymi. W dniu wylotu wypłacono im pierwszą transzę zasiłku, czyli końcem września za miesiąc lipiec.
Oni otzrymują przelew na konto cypryjskiego banku, zrezygnowali z transferowania pieniędzy do Polski.
Natomiast w żaden sposób nie potrafią się doliczyć jak im obliczono kwotę zasiłku .
Wszyscy, którzy przebywają na Cyprze wystarczająco długo wiedzą, że tu stosuje się jakąś "wyższą" matematykę

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.elefterija.pun.pl